Turto įkeitimas – be notaro paslaugų ir papildomų mokesčių
AktualijosTurto įkeitimas – be notaro paslaugų ir papildomų mokesčių
2019 kovo 22, Penktadienis 10:55

Turto įkeitimas – be notaro paslaugų ir papildomų mokesčių

Turto įkeitimas – be notaro paslaugų ir papildomų mokesčių

Teisingumo ministerija peržiūri notariato veiklą, vertindama kai kurių paslaugų būtinumą ir įkainius. Parengtas turto įkeitimo registravimo reformos projektas, kuriame numatyta plačiau taikyti elektronines priemones turto įkeitimo sandoriuose. Dabar šias paslaugas už atskirą mokestį, priklausantį nuo turto vertės dydžio, teikia notarai.

„Šiais skaitmeninių technologijų laikais daug reikalų sutvarkome savo kompiuteriais prisijungę prie informacinių sistemų. Manome, kad jau galima atsisakyti kai kurių notaro funkcijų, pavyzdžiui, atliekant turto įkeitimo procedūras, todėl inicijuojame turto įkeitimo registravimo pertvarką", – sakė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Ministras pažymi, kad bus siekiama skaitmenizuoti kilnojamojo turto, pavyzdžiui, automobilių ar kitų vertingų daiktų ir medžiagų, įkeitimo sandorių registravimą. Iki šiol kilnojamojo turto įkeitimu, kuris ypač aktualus verslo santykiuose, naudojamasi itin retai. Tai gana brangus, ilgas ir sudėtingas procesas, nes notaras turi dalyvauti sudarant įkeitimo tvirtinimo sandorius ir perduodant duomenis registrui.
Už įkeitimo patvirtinimą tenka sumokėti nuo 0,2 iki 0,3 procento daikto vertės (ne mažiau kaip 14,48 Eur ir ne daugiau kaip 144,81 Eur). Per praėjusius metus buvo įregistruoti tik 3 148 sutartiniai įkeitimai, kuriuos turėjo patvirtinti notaras. Tai įrodo, kad dabartinis įkeitimo mechanizmas ir žmonėms, ir įmonėms yra nepatrauklus.
Notaro vaidmuo nesikeistų tvarkant nekilnojamojo turto įkeitimo – hipotekos sandorius (notaras ir toliau tvirtintų nekilnojamojo turto įkeitimą), tačiau siūloma supaprastinti hipotekos pabaigos procesus. Be notaro pagalbos elektroninėmis priemonėmis bus galima išregistruoti nekilnojamojo turto įkeitimą. Pavyzdžiui, kai asmuo atsiskaitys su banku už būsto kreditą, jis pateiks elektroninį prašymą Registrų centrui išregistruoti įkeitimą. 2018 m. iš viso buvo išregistruoti 22 683 hipotekos (įkeitimo) sandoriai. Biurokratinės ir finansinės naštos palengvinimas itin aktualus ir verslui.
Priėmus siūlomus pakeitimus, būtų modernizuotas įkeitimo institutas, kuris taptų paprastesnis ir pigesnis vartotojams, būtų sukurtos naujos elektroninės paslaugos.
Tai reglamentuojančius įstatymų projektus planuojama priimti Seimo 2019 m. rudens sesijoje.
Kartu ministerija svarsto galimybę notarams suteikti ir naujų funkcijų. Siekiant sumažinti teismų darbo krūvį ir atsisakyti jų dalyvavimo situacijose, kuriose nėra ginčo, planuojama tiesiogiai su teisingumo vykdymu nesusijusias teismų funkcijas perduoti kitiems subjektams. Notarai galėtų tvirtinti su šeimos santykiais susijusias sutartis, kai nėra ginčo, pavyzdžiui, skyrybų, gyvenimo skyrium, turto padalinimo.

Teisingumo ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kokia yra notaro profesija?

  Notaro profesija, kokią mes žinome ir įsivaizduojame šiandien, atsirado palyginus vėlai. Didžiąja dalimi, vėlyvą šios profesijos atsiradimą lėmė, jos poreikio nebuvimas – palyginus ilgai Antikinėje Romoje vyravo žodinė teisinių veiksmų patvirtinimo ir įgalinimo tradicija. Atsiradus rašytinei teisei, notaro profesijos vaidmuo teisinėje sistemoje bei visuomenėje tapo vienas reikšmingiausių. Šiandieniniame pasaulyje sunku kuo nors pasitikėti, vykdyti susitarimus tik su žodiniu susitarimu ar paprastu raštu tiesiog neįmanoma. Todėl tik su notaro patvirtinimu, dokumentas ar sandoris laikomas teisėtu.

 • Kokius sandorius sudarant būtina kreiptis į notarą?

  Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis. Asmenys, sudarantys įvairius sandorius, ne visada žino, kurie iš jų privalo būti patvirtinti notaro, o kurie gali būti sudaromi ir nesikreipiant į notarą. Tai, kuriems sandoriams būtinas notaras, reglamentuoja Civilinis kodeksas.

 • Vyriausybė pritarė pasiūlymui notarams leisti teikti daugiau paslaugų

  Vyriausybės posėdyje pritarta Teisingumo ministerijos parengtoms Notariato įstatymo pataisoms, leisiančioms išplėsti notarų teikiamas paslaugas bei padidinti jų paslaugų kontrolę.

 • Dėl notarų imamų mokesčių peržiūrėjimo kreiptasi į Teisingumo ministeriją

  Po pasirodžiusios informacijos, kad paveldėjimų dokumentų tvarkymas kai kuriais atvejais viršija pensijos gavėjui priklausiusią kompensuojamąją sumą, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė kreipėsi į Teisingumo ministeriją su prašymu rasti galimybę pritaikyti išimtį šių dokumentų tvarkymo išlaidoms sumažinti.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1717
Vakar apsilankė:6440
Šią savaitę apsilankė:20782
Šį mėnesį apsilankė:53499
Viso (nuo 2015-02-16):14077491
Šiuo metu naršo:
91
2020-07-09
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!