Kokia yra notaro profesija?
AktualijosKokia yra notaro profesija?
2019 kovo 15, Penktadienis 09:37

Kokia yra notaro profesija?

Kokia yra notaro profesija?

Notaro profesija, kokią mes žinome ir įsivaizduojame šiandien, atsirado palyginus vėlai. Didžiąja dalimi, vėlyvą šios profesijos atsiradimą lėmė, jos poreikio nebuvimas – palyginus ilgai Antikinėje Romoje vyravo žodinė teisinių veiksmų patvirtinimo ir įgalinimo tradicija. Atsiradus rašytinei teisei, notaro profesijos vaidmuo teisinėje sistemoje bei visuomenėje tapo vienas reikšmingiausių. Šiandieniniame pasaulyje sunku kuo nors pasitikėti, vykdyti susitarimus tik su žodiniu susitarimu ar paprastu raštu tiesiog neįmanoma. Todėl tik su notaro patvirtinimu, dokumentas ar sandoris laikomas teisėtu.

Notaro funkcijos

Notaro veiklų ir atsakomybių laukas ganėtinai platus. Norint nusakyti notaro darbo specifiką, bendrine prasme galėtume sakyti, kad tai asmuo, tvarkantis, saugojantis dokumentus bei savo parašu ir antspaudu patvirtinantis, tų dokumentų bei sandorių teisėtumą. Notarų tikslas – remiantis galiojančiais teisės aktais, saugoti asmenų, o taip pat ir valstybės interesus, tvirtinant juridinių bei fizinių asmenų nuosavybės ar kitas teises. Notaro viena svarbiausių užduočių – užtikrinti darbe atliekamų teisinių veiksmų slaptumą.
Pagrindinis įstatymas, kuriam turi paklūsti notarai, vykdydamas savo įgaliojimus – Notariato įstatymas. Jame notarui suteikiami valstybės įgaliojimui, užtikrinti, kad civiliniuose santykiuose būtų tik teisėti sandoriai ir dokumentai.

Skiria LR Teisingumo ministras

Kai kuriose Europos šalyse notaro pareigos ir veiklos apsektai kiek skiriasi. Be abejonės, tai nekeičia fakto, kad notarų darbas yra ypač atsakingas bei veikla su kuria susiduriama – rizikinga.
Norint tapti notaru, neužtenka turėti reikiamą išsilavinimą, žinias ir įgūdžius, tam reikia Lietuvos Respublikos Teisingumo ministro patvirtinimo (dab. Elvinas Jankevičius). Ministro sprendimas čia bene svariausias, jis tvirtina ir atleidžia notarus bei nuo jo priklauso jų skaičius bei veiklos teritorija. Tik laimėjus viešąjį konkursą, notarams, lygiai kaip ir kitų sričių valstybės tarnautojams, tuomet skiriamos pareigos.
Dalyvauti viešajame konkurse taip pat reikia atitikti tam tikrus nustatytus kriterijus. Pirmiausia, būsimasis notaras privalo turėti nepriekaištingą reputaciją ir negali nebūti susijęs su jokia nusikalstama veikla. Amžius ir sveikatos būklė taip pat svarbūs: turi būti ne vyresnis nei 60 metų bei negali turėti sveikatos sutrikimų, lygų, kurios trukdytų pareigų atlikimui.
Tikra tiesa, kad notarams keliami labai aukšti reikalavimai. Į šią poziciją skiriami tik turintys aukštą kvalifikaciją ir turintys didelę teisinio darbo patirtį asmenys. Notaro pareigas einantis žmogus, turi būti labai atsakingas, turėti stiprų atsakomybės jausmą bei didelį teisinių žinių bagažą.
Be kita ko, įstatymai apibrėžia tiek notarų įkainius, tiek jų skaičių. Šiuo metu notarų skaičius Lietuvoje negali viršyti daugiau nei 280.

Taikomos atsakomybės

Kaip jau minėta, notarų funkcija vertinama, kaip labai svarbi ir atsakinga, todėl ir patiems notarams keliami reikalavimai labai aukšti. Dėl šios priežasties, darbo metu nesilaikant numatytų atsakomybių, numatomos bausmės.
Notaro profesija įpareigoja griežtai laikytis numatytų įstatymų bei paisyti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso. Jeigu atliekant notarinius veiksmus pažeidžiami įstatymai, notaras turi stoti prieš įstatymą ir atsakyti, kaip valstybės pareigūnas. Taigi pastebėjus nusižengimus, LR Teisingumo ministras ar Notarų rūmų prezidiumas gali pateikti notarui drausmės bylą.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Turto įkeitimas – be notaro paslaugų ir papildomų mokesčių

  Teisingumo ministerija peržiūri notariato veiklą, vertindama kai kurių paslaugų būtinumą ir įkainius. Parengtas turto įkeitimo registravimo reformos projektas, kuriame numatyta plačiau taikyti elektronines priemones turto įkeitimo sandoriuose. Dabar šias paslaugas už atskirą mokestį, priklausantį nuo turto vertės dydžio, teikia notarai.

 • Kokius sandorius sudarant būtina kreiptis į notarą?

  Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis. Asmenys, sudarantys įvairius sandorius, ne visada žino, kurie iš jų privalo būti patvirtinti notaro, o kurie gali būti sudaromi ir nesikreipiant į notarą. Tai, kuriems sandoriams būtinas notaras, reglamentuoja Civilinis kodeksas.

 • Vyriausybė pritarė pasiūlymui notarams leisti teikti daugiau paslaugų

  Vyriausybės posėdyje pritarta Teisingumo ministerijos parengtoms Notariato įstatymo pataisoms, leisiančioms išplėsti notarų teikiamas paslaugas bei padidinti jų paslaugų kontrolę.

 • Dėl notarų imamų mokesčių peržiūrėjimo kreiptasi į Teisingumo ministeriją

  Po pasirodžiusios informacijos, kad paveldėjimų dokumentų tvarkymas kai kuriais atvejais viršija pensijos gavėjui priklausiusią kompensuojamąją sumą, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė kreipėsi į Teisingumo ministeriją su prašymu rasti galimybę pritaikyti išimtį šių dokumentų tvarkymo išlaidoms sumažinti.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:6319
Vakar apsilankė:7456
Šią savaitę apsilankė:34004
Šį mėnesį apsilankė:20894
Viso (nuo 2015-02-16):14044886
Šiuo metu naršo:
94
2020-07-03
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!